کالای مورد نیاز خود را با اطمینان از رایانو خرید کنید !

راهنمای شما برای خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ

Mohsen BakhtiyarMohsen Bakhtiyar
586 بازدید
راهنمای شما برای خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ

نگاهی عمیق به این که چه قطعاتی را باید برای اولین دستگاه استخراج رمز ارز خود تهیه کنید.

این مقاله راهنمای شما برای خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ است.

بررسی اجمالی پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ یا همان دستگاه استخراج رمز ارز

در این مقاله قصد داریم تمام اصول و نکاتی را که برای خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ نیاز دارید، بیان کنیم.

این راهنما تا سال‌ها بعد نیز مفید است. اما در صورت تغییر شدید بازار، به‌روزرسانی‌هایی را برای آن انجام خواهم داد.

لیست قطعات و پردازنده گرافیکی در ماینینگ و استراتژی خرید

وقتی نوبت به مونتاژ اولین دستگاه ماینینگ می‌رسد، قطعات اساساً به دو بخش تقسیم می‌شوند.

بخش اول قسمت‌های ضروری دستگاه ماینینگ است:

 • مادربرد
 • پردازنده (CPU)
 • حافظه (RAM)
 • دستگاه ذخیره سازی (SSD یا USB)
 • رایزر PCI-E
 • قاب یا سرور شاسی
 • اتصال به شبکه

این قطعات ضروری اساساً می‌توانند در هر دستگاه ماینینگ استفاده شوند. در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

بخش دوم دستگاه ماینینگ، جزء اصلی محسوب می‌شود. این که از چه پردازنده گرافیکی و البته چه تعداد پردازنده استفاده می‌کنید، به شما کمک می‌کند منبع تغذیه خود را تهیه کنید.

پس حالا بیایید جلوتر برویم و به جزئیات بیشتر در مورد بخش اول و دوم بپردازیم.

قسمت‌های ضروری

همانطور که قبلا گفتیم، قطعات ضروری می‌توانند در همه دکل‌ها یکسان باشند. حالا این واقعا به چه معناست؟

هر دستگاه ماینینگ اساسا یک کامپیوتر معمولی است اما بیش از یک کارت گرافیک به آن متصل است.

دلیل استفاده از تعداد زیاد پردازنده گرافیکی این است که آنها به مثابه ماهیچه‌های عملیات استخراج هستند. و CPU و RAM به سختی تأثیری بر عملکرد ماینینگ خواهند داشت.

از آنجایی که CPU و RAM تقریباً هیچ تأثیری بر کیفیت استخراج ندارند، می‌توانید از حداقل آن استفاده کنید.

درمورد اتصال به اینترنت، ماینینگ از یک اینترنت قوی استفاده نمی‌کند یا به آن نیاز ندارد. اما به یک اتصال مداوم نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌کنم تا جایی که می‌توانید اترنت را متصل کنید.

اگر این امکان برایتان وجود ندارد، می‌توانید از WIFI با آداپتورهای WIFI استفاده کنید که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

اکنون برای اینکه حداقل را برای تهیه قطعات ضروری رعایت کنید، استراتژی را مرور می‌کنم که به شما کمک می‌کند پس از پوشش دادن قطعات اصلی تصمیم بگیرید چه چیزی بخرید.

قسمت‌های اصلی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بخش‌های اصلی، پردازنده‌های گرافیکی و منبع تغذیه شما هستند. اکنون بر اساس تعداد پردازنده‌های گرافیکی که می‌خرید و میزان وات مصرفی، می‌توانید تصمیم بگیرید که چه منبع تغذیه‌ای باید استفاده کنید.

به طور کلی، هنگامی که با پردازنده‌های گرافیکی در حال استخراج هستید، آنها را کم ولتاژ می‌کنید. هرگز نباید از کم ولتاژ کردن و اورکلاک کردن آنها برای ماینینگ چشم‌پوشی کنید.

اگر در وب‌سایت‌های Reddit ، YouTube و Google جستجو کنید می‌توانید تنظیمات کارآمد برای کارت گرافیکی خود را پیدا کنید. در این مقاله بیشتر در مورد اورکلاک و اینکه چرا باید آن را انجام دهید صحبت می‌کنم.

حالا بیایید در مورد استراتژی خرید پردازنده گرافیکی یک دستگاه استخراج صحبت کنیم.

راهنمای شما برای خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ

استراتژی خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ

 

مرحله 1: از قبل برنامه‌ریزی کنید

نحوه چیدن استراتژی به این صورت است که ابتدا باید از خود بپرسید، حداقل کارت گرافیک‌هایی که در این دستگاه دستگاه استخراج رمز ارز نیاز دارم، چقدر است؟

وقتی به این سوال پاسخ دادید، می‌توانید به مرحله بعدی که مادربرد است، بروید.

مرحله 2: پیدا کردن مادربرد مناسب

مادربرد، تعداد پردازنده‌های گرافیکی مورد استفاده بر روی دستگاه استخراج را تعیین می‌کند. هر اسلات PCI-E به یک کارت گرافیک متصل است. بنابراین اگر می‌خواهید 6 پردازنده گرافیک به کار ببرید، مادربردی می‌خواهید که حداقل 6 اسلات و بالاتر داشته باشد.

داشتن اسلات‌های بیشتر به این معنی است که در نهایت می‌توانید پردازنده‌های بیشتری را به دستگاه اضافه کنید!

اکنون قبل از اینکه لیستی از مادربردهای خوب برای ماینینگ به شما ارایه دهیم، اجازه دهید ابتدا در مورد رایج‌ترین سوالات صحبت کنیم.

 

آیا می‌توانید از هر مادربردی برای دستگاه ماینینگ استفاده کنید؟

بله، شما می‌توانید از هر بردی، حتی یک برد بازی برای ماینینگ استفاده کنید. هر مادربرد تنظیمات BIOS خود را دارد، بنابراین در برخی از حالات، باید تنظیمات بایوس را تغییر دهید تا بتوانید بیش از یک کارت گرافیک را روی سیستم اجرا کنید.

گزینه‌هایی که باید جستجو کنید: گزینه4G را فعال کنید، سرعت خط PCI-E را روی Gen 2 یا 3 تنظیم کنید.

چند پردازنده گرافیکی را می‌توانید روی مادربرد خود اجرا کنید؟

برخی از مادربردها دارای 13+ خط PCI-E هستند، اما ممکن است قوانینی نیز داشته باشند. به عنوان مثال Asus B250 Mining Expert دارای 19 Lane است. اما شما فقط می‌توانید 13- 14 کارت گرافیکی را بر روی آنها اجرا کنید.

همچنین می‌توانید از پردازنده‌های گرافیکی اختصاصی ماینینگ مانند P104 برای نهایتا 8 خط استفاده کنید.

مادربردهای ماینینگ پیشنهادی ما:

یا بردهای ماینینگ دیگر.

مرحله 3: انتخاب CPU، RAM، ذخیره‌ساز، کارت رایزر و اینترنت

پس از انتخاب مادربرد خود، اکنون می‌توانید به خرید CPU و RAM بپردازید. فقط به خاطر داشته باشید که CPU و RAM شما بر عملکرد پردازنده گرافیکی یا تعداد آنها تأثیر نمی‌گذارد. بنابراین بر اساس دستورالعمل‌های زیر، ارزان‌ترین را تهیه کنید.

 

CPU

برای CPU خود باید لیست سازگاری CPU با مادربرد خود را بررسی کنید و سپس ارزان‌ترین را تهیه کنید.

به عنوان مثال، لیست سازگاری B250 Mining Expert  از برند ایسوس نشان می‌دهد که با Celeron G39xx (3900-G3950) که رایج‌ترین مورد برای ماینرها است، سازگار است. این CPU بسیار ارزان است و برای راه اندازی دستگاه استخراج شما کافی است.

رم

باید رم را بر اساس مادربرد خود تهیه کنید. برخی از بردها DDR3 هستند در حالی که برخی دیگر DDR4 هستند. بیشتر اوقات شما DDR4 دریافت می‌کنید، پس من توصیه می‌کنم آن را دوباره چک کنید.

Asus B250 Mining Expert یک حافظه از نوع DDR4 است. من اگر با ویندوز 10 ماینینگ کنم 8 گیگابایت رم و اگر استخراج را روی سیستم عامل لینوکس انجام دهم، 4 گیگابایت رم دریافت می‌کنم.

ذخیره سازی

برای ذخیره سازی، گزینه ایده آل فقط یک SSD معمولی 120 گیگابایتی است. می‌توانید از آن برای هر سیستم‌عامل لینوکس یا ویندوز 10 استفاده کنید.

از HDD هم می‌توانید استفاده کنید اما چندان کارآمد نیستند. همچنین می‌توانید از USB فقط برای سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس استفاده کنید، اما این نیز قابل اعتماد نیست.

شما سیستم عامل خود را بر روی دستگاه ذخیره سازی خود نصب می‌کنید.

رایزر

تعریف کوتاه درباره رایزر

رایزر گرافیکی وسیله ای است برای استفاده از کارت گرافیک در خارج از کیس کامپیوتر و یا اتصال چند کارت گرافیک به یک کیس کامپیوتر برای انجام امور گرافیکی و یا ساخت سیستم های سروری یا پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ .

رایزر، به طور کلی، هرچه جدیدتر باشد بهتر است. بنابراین اگر می‌توانید مثلا نسخه 009 را دریافت کنید.

راهنمای شما برای خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ

 

اتصال به شبکه

همانطور که در بالا ذکر کردم، بهترین کار این است که کابل‌های اترنت را برای دستگاه ماینینگ خود تهیه کنید. اگر نمی‌توانید به کابل اترنت دسترسی پیدا کنید، می‌توانید آداپتورهای Powerline را استفاده کنید.

اگر حتی با آداپتورهای Powerline هم نمی‌توانید اترنت را راه اندازی کنید، می‌توانید با استفاده از هر آداپتور WIFI به WIFI متصول شوید.

مرحله 4: انتخاب پردازنده گرافیکی

حال به قسمت اصلی می‌رسیم، پردازنده‌های گرافیکی برای دستگاه استخراج رمز ارز.

شما با هر تعداد کارت گرافیکی که بخواهید، می‌توانید شروع کنید. نیاز نیست که تعداد پردازنده‌های گرافیکی زیاد باشد، اما هر چه بیشتر باشند، بازده بیشتری خواهید داشت.

بنابراین اگر با بودجه کم شروع به ماینینگ می‌کنید، می‌توانید یک پردازنده بخرید و در نهایت کارت‌های بیشتری را با سود آن یک واحد پردازش گرافیکی اضافه کنید.

همچنین می‌توانید برندهای متفاوت را از فروشندگان مختلف پردازنده‌های گرافیکی بخرید و آن‌ها را روی همان دستگاه ماینینگ اجرا کنید، این نیز اصلاً مشکلی نیست.

اگر در حال ترکیب AMD و NVIDIA و استخراج در ویندوز 10 هستید، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید. اما برای رفع این مشکل، استفاده از سیستم‌عامل ماینینگ مبتنی بر لینوکس را توصیه می‌کنم.

حالا باید AMD بخرید یا NVIDIA؟

من توصیه می‌کنم هر دو را ترکیب کنید. مزایای AMD این است که معمولاً قیمت ارزان‌تری دارد و سودآورتر است، اما نسبت به پردازنده گرافیکی NVIDIA نیاز به تنظیم و توجه بیشتری دارد.

AMD همچنین بسیار بر اتریوم مسلط است. بنابراین هنگامی که استخراج اتریوم به طور کامل به سمت ثابت شدن حرکت کند، اگر تا آن زمان هیچ کوین دیگری جای آن را نگیرد، ارزش خود را به شدت از دست خواهد داد.

هنوز حداقل یک سال تا شروع نگرانی در مورد این موضوع باقی مانده است.

NVIDIA برای ثبات و تنوع عالی است. شما می‌توانید چندین سکه مختلف استخراج کنید که به اندازه اتریوم سودآور نیست، اما بهتر از این است که اصلاً بازگشتی نداشته باشید.

معمولاً NVIDIA گران‌تر است و عملکرد کمتری نسبت به AMD دارد. اما اکنون با سری جدید RTX 3000 می‌توانیم جلو برویم و بگوییم پادشاهان جدید ماینینگ هستند.

پردازنده‌های گرافیکی جدید RTX در استخراج، بسیار خوب عمل می‌کنند و همچنین بسیار کارآمد هستند.

آیا هنگام خرید پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ، برند مهم است؟

برای برخی از مدل‌های کارت گرافیک مهم است، اما در بیشتر سناریوها اگر برای شما بیش از 50 دلار هزینه داشته باشد تا یک برند متفاوت را تهیه کنید، ارزشش را ندارد.

توصیه می‌کنم پیش از خرید پردازنده، ویدیوهایی از افرادی که آن مدل را مورد بررسی قرار داده‌اند را تماشا کنید.

در اینجا 5 پردازنده گرافیکی دستگاه ماینینگ برتر از دید من آمده است:

 • RTX 3060 TI
 • 3080 RTX
 • RTX 3070
 • RX 5700 XT
 • RX 5600 XT

اگر می‌توانید هر یک از این پردازنده‌های گرافیکی را با قیمت مناسبی که تا حد امکان به قیمت اصلی آنها نزدیک است به دست آورید، در راه درست هستید! در حال حاضر، هر یک از این پردازنده‌های گرافیکی بیش از 150 دلار در ماه درآمد دارند.

اکنون پردازنده گرافیکی که تهیه می‌کنید، به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید به چه منبع تغذیه‌ای نیاز دارید. بنابراین برای مثال الان می‌توانید یک 4 RTX 3060TIs  بخرید و بعداً 2 دستگاه دیگر هم اضافه کنید.

در این صورت باید دو مورد را بررسی کنید.

1- این پردازنده‌ها وقتی برای ماینینگ تنظیم می‌شوند چند وات مصرف می‌کنند؟

با اورکلاک RTX 3060 TI ما در حدود 120-130 وات در هر پردازنده گرافیکی مصرف خواهیم کرد. وقتی 6 کارت استفاده می‌کنیم یعنی مجموعاً 780 وات برای کارت گرافیک و 50 وات اضافی برای سیستم است که در مجموع 830 وات به ما می‌دهد.

2- چند کابل VGA و پین 8 یا 6 نیاز است تا رایزرها را بپوشانید؟

از آنجایی که ما از 6 پردازنده گرافیکی استفاده می‌کنیم، در حالت ایده آل به 6 کابل VGA نیاز داریم.یعنی ما می‌توانیم از 1 کابل برای هر پردازنده گرافیکی و riser آن استفاده کنیم.

اگر یک کابل VGA کوتاه شد، می‌توانید از یک اسپلیتر استفاده کنید و از 2 کابل VGA روی 3 پردازنده گرافیکی استفاده کنید.

در مورد پین‌ها، اگر 1 پردازنده 8 پین دارد، به این معنی است که 6 کارت گرافیک 6x 8 پین و 6x رایزر خواهند داشت به طوری که 12x 8 پین است.

بنابراین ما 830 وات و 12x 8 پین داریم. اکنون می‌توانیم ادامه دهیم و با اطلاعاتی که جمع کرده‌ایم تصمیم بگیریم که کدام منبع تغذیه را خریداری کنیم.

مرحله 5: تهیه منبع تغذیه مناسب

اکنون می‌دانیم که به 830 وات استفاده مداوم نیاز داریم و برای همه پردازنده‌ها و رایزرها به 12x 8 پین یا 6 پین نیاز داریم. 3 گزینه وجود دارد که می توانید در اینجا انتخاب کنید:

  منبع تغذیه‌های سرور

منبع تغذیه‌های سرور عالی هستند. آنها ارزان و قابل اعتماد هستند و همچنین به راحتی تمام 8 پین شما را پوشش می‌دهند.

  منبع تغذیه ATX

منابع تغذیه‌ ی ATX معمولاً بسیار رایج هستند، اما من پیشنهاد می‌کنم ابتدا به دنبال منبع‌های سرور بگردید زیرا ممکن است گاهی اوقات منبع‌های ATX 6/9 – پین‌های کافی برای تغذیه همه پردازنده‌های گرافیک و رایزر را نداشته باشند.

  منبع تغذیه‌های Bitman

من دیده و شنیده‌ام که بسیاری از مردم از منبع تغذیه‌های Bitmain برای استخراج با دستگاه ماینینگ استفاده می‌کنند.

مرحله 6: انتخاب قاب دستگاه استخراج رمز ارز

برای خود یک قاب بخرید یا بسازید، جایی که همه چیز با هم جمع می‌شود.

 

بازتاب

از رسیدن به این قسمت از مقاله خوشحال هستم! اکنون که ما تمام ملزومات خرید اولین دستگاه ماینینگ شما را پوشش دادیم، بیایید کمی هم از بازار در حال رونق ماینینگ بگوییم.

در زمان نگارش این مقاله، تقاضا برای سخت‌افزار ماینینگ به دلیل قیمت ارزهای دیجیتال که منجر به سودهای بسیار خوبی می‌شود، در نقطه بسیار بالایی قرار دارد.

من خرید پردازنده‌های گرافیکی با قیمت‌های بالا را توصیه نمی‌کنم. بنابراین انتخاب عاقلانه این است که صبور باشید تا پردازنده را به قیمت مناسبی برای سخت‌افزار خود تهیه کنید.

ساخت دستگاه استخراج رمز ارز

در پایان به مرحله ساخت دستگاه می‌رسیم. شما می‌توانید به راحتی ساخت آن را جستجو کنید و در یوتیوب ویدیوهایی را که در این مورد به اشتراک گذاشته شده است را ببینید.

نکات مهم جهت خرید دستگاه استخراج رمز ارز

جهت هرگونه فعالیت قانونی در حوزه استخراج ارز دیجیتال، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. دستگاه های استخراج ارز دیجیتال مجاز، دارای حواله خروج از گمرک باشند.
 2.  دقت کنید دستگاه های ماینر مجاز، دارای برگه بهین یاب از وزرات صمت باشند.
 3. دستگاه های ماینر مونتاژ، تولید داخل یا به اصطلاح ایرانیزه دارای برگه بهین یاب از وزرات صمت باشند.
 4. تجهیزات ماینینگ را با فاکتور رسمی و شماره سریال مندرج در فاکتور خریداری نمایید.

منابع :

                رایانو

              miningchamber

دسته بندی مقالات و اخبار فناوری
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت