کالای مورد نیاز خود را با اطمینان از رایانو خرید کنید !

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

بازدید: 1,948 بازدید
آزمون و رتبه بندی RAM

آزمون و رتبه بندی RAM : سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

ده‌ها کیت حافظه DDR4 و DDR5  را برای پلتفرم‌های مدرن AMD و Intel مورد آزمایش قرارداده و رتبه‌بندی کرده‌ایم.

مصرف کنندگان، اغلب RAM (حافظه دسترسی تصادفی) را نادیده می گیرند. اما رتبه بندی و آزمونی که ما در مورد انواع RAM ها انجام دادیم به شما کمک می کند سریع ترین کیت حافظه DDR4 و DDR5 را برای سیستم خود بیابید. همان طور که می دانید حافظه یکی از حیاتی ترین قطعات سخت افزاری در هر سیستمی است. انتخاب صحیح و یا نادرست کیت حافظه، به طور قابل توجهی بر عملکرد کلی سیستم شما در هنگام بازی، بهره وری از سیستم و (اگر به اندازه کافی کیت حافظه ندارید) کندی کلی سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد. البته، همیشه می‌توانید برای جستجوی بهترین تخفیف‌ها در خرید حافظه مورد نیاز، به لیست بهترین RAM ها مراجعه کنید.

شرکت ها مرتباً کیت های حافظه جدید را با سرعت، زمان بندی، ظرفیت و رتبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهند.

این فرآیند غربال گری مدل ها بی پایان و به طرز شگفت آوری زمان بر است. هدف ما در این آزمون و رتبه بندی، ارائه ی یک بانک اطلاعاتی ساده است که بهترین کیت های حافظه ی موجود در بازار را بر اساس عملکرد آن­ها رتبه بندی می کند.

برای پیش گیری از بروز خطای ناشی از شاخص و موارد نامشهودی مانند شکل ظاهری و سرعت سیستم، از میانگین هندسی برای آزمون و رتبه بندی حافظه­ ها استفاده کردیم. با فرض این که، بسیاری از شما عملکرد را بر هر چیز دیگری ترجیح می دهید. ما این جزئیات را در بررسی های جداگانه ی هر یک از RAM ها بدست آورده ایم. با این حال، میانگین هندسی همیشه کل داستان را بیان نمی کند. اگر به دنبال عملکرد RAM برای انجام حجم کاری خاص یا بازی خاصی هستید، توصیه می کنیم به بررسی کامل ویژگی حافظه ای که در ذهن دارید نگاه کنید.

نتایج امتیاز حاصل از میانگین هندسی مجموعه ی شاخص آزمون و بررسی RAM ها، از آزمون های طراحی شده و عملکرد در دنیای واقعی نشات می‌گیرد. این تست ها شامل Microsoft Office، Adobe Photoshop، Adobe Premiere، Adobe Lightroom، Cinebench R23، Corona benchmark، متراکم سازی و رفع متراکم سازی 7-Zip، تبدیل Handbrake x264 و x265، LuxMark و Y-Cruncher است.

جهت سادگی بیشتر، کیت های حافظه را با توجه به تراکم و حجم آنها به دسته های مختلف تقسیم کردیم. پس از آن، کیت های حافظه را برای هر ظرفیت، از بهترین تا بدترین، برای هر دو سیستم Intel و AMD رتبه بندی کردیم.

امتیاز حاصل از رتبه بندی ما احتمال دارد کمی با میانگین هندسی­ منتج از بررسی های فردی متفاوت باشد.

این اختلاف به این دلیل است که ما تلاش می کنیم نتایج را در جدیدترین و مرتبط ترین پلتفرم های اجرا شده در Intel و AMD به شما ارائه دهیم. به روز نگه داری شاخص ها در جدول تا حد امکان مستلزم تکرار و انجام آزمایش مجدد تک تک کیت های حافظه است. زمانی که تغییرات اساسی در هر یک از سیستم‌های آزمایشی، مانند پردازنده، مادربرد، یا کارت گرافیک جدید (یا حتی ویرایش‌های جدید میان‌افزار) به وجود آید، نتیجه گیری می‌کنیم.

قیمت گذاری حافظه بسیار متغیر است. ما از ارائه قیمت نسبت به عملکرد خودداری کردیم. زیرا این فقط قیمت را برای یک زمان ثابت و مشخص ثبت می‌کند. درحالی که قیمت‌گذاری حافظه بسیار دچار نوسان است. این بدان معناست که اگرچه می‌توانید قیمت‌های به‌روز لیست‌ در هر یک از جداول زیر را ببینید، اما این قیمت ها نقشی در میزان عملکرد آن­ها ندارد.

اگر در انتخاب بین دو کیت خاص مردد هستید، ارزیابی گزینه ها با تقسیم قیمت لحظه ای اعلامی بر میانگین هندسی می تواند انتخاب را برای شما آسان تر کند. طبیعتاً، شما کمترین مقدار را انتخاب خواهید کرد؛ زیرا مقدار کمتر نشان می دهد، خرید به صرفه تری برای شما مهیاست.

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

پشتیبانی کنندگان رسمی فرکانس حافظه ها و پردازنده ها

پیش از این، کنترل کننده ی حافظه بر روی مادربرد قرار داشت. با تکامل پردازنده ها و مادربردها، سازندگان تراشه سرانجام حافظه را بر روی تراشه ها منتقل کردند. بنابراین، Intel و AMD فرکانس حافظه ی پشتیبانی رسمی خود را در هر نسل از پردازنده ها مشخص می کنند. تا وقتی که یک نمونه فوق العاده در دست داشته باشید. در صورتی که از فرکانس پشتیبانی دور باشید، برای برخورداری از حافظه ی مناسب پردازنده، به تنظیمات دستی نیاز است. برای بهترین تجربه ی plug-n-play، باید کیت حافظه ای را انتخاب کنید که از فرکانس پشتیبانی فراتر نرود.

اگر می خواهید حافظه را با سرعتی بیشتر از مشخصه ی رسمی اعلامی آن اجرا کنید و بکار ببرید، دو نکته ضروری را باید در نظر بگیرید.

برای شروع، کیفیت IMC (کنترل کننده حافظه یکپارچه) پردازنده شما تعیین می کند که آیا می تواند حافظه پر سرعت را مدیریت کند یا خیر. متأسفانه، از آنجایی که عملکرد هیچ دو پردازنده با هم یکسان نیست. همچنین تا زمانی که یک تراشه را آزمایش نکنید، نمی‌توانید درباره IMC  آن قضاوت کنید. در این حالت شما درگیر یک بخت آزمایی سیلیکونی هستید. در مرحله دوم، باید اطمینان حاصل کنید که مادربرد از فرکانس کیت های حافظه ای که در نظر دارید پشتیبانی می کند.

باز هم، با یک مراجعه ی سریع به دفترچه  ی راهنمای کاربر مادربرد یا صفحه معرفی محصول، اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، QVL (فهرست فروشندگان واجد شرایط) حافظه ی مادربرد بسیار برای تان مفید است. زیرا با مراجعه به این لیست متوجه می شوید که آیا کیت حافظه ی خاصی روی مادربرد مورد نظرتان، آزمایش و تأیید شده است یا خیر. اما به یاد داشته باشید که IMC تراشه ی شما همچنان نقش برجسته تری در این انتخاب ایفا می کند.

اگر از فرکانس حافظه ای که پردازنده ی شما پشتیبانی می کند مطمئن نیستید، استانداردهای متفاوتی را برای چند نسل گذشته پردازنده های AMD و Intel ارائه کردیم.

 

پردازنده های دسکتاپی AMD

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

در AMD، پردازنده‌های Zen 2 و Zen 3 با پشتیبانی از ماژول‌های حافظه DDR4-3200 درست خارج از بسته شاخص عرضه می‌شوند. همان طور که به خوبی می دانید، Ryzen 3000 زمانی بهترین عملکرد را دارد که ساعت  (FCLK) با ساعت حافظه (MCLK) به نسبت 1 به 1 همگام باشد. بنابراین، حتماً یادتان باشد که عملیات ناهمزمان یک خطای پنهان تاخیر خواهد داشت. اکثر پردازنده های Ryzen 3000 می توانند با FCLK تا 1800 مگاهرتز یا  DDR4-3600 کار کنند.

Ryzen 5000 از دستورالعمل های مشابهی در مورد FCLK و MCLK پیروی می کند. با این حال، نمونه‌های عالی و برتر می‌توانند ازFCLK 2000 مگاهرتز پشتیبانی کنند. به این طریق دری را برای استفاده از حافظه  ی DDR4-4000 بدون هیچ خطای عملکردی باز می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر فرکانس، ظرفیت و رتبه‌های حافظه بر عملکرد Ryzen 5000، آخرین راهنمای Ryzen 5000 RAM را ببینید.

پردازنده های AMD’s Zen 4 با پشتیبانی از DDR5 عرضه خواهند شد. علاوه بر این، سازنده ی تراشه، تراشه های Ryzen 7000 (Raphael) را در نیمه ی دوم سال 2022 عرضه خواهد کرد.

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

پردازنده های دسکتاپی Intel :

 

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

اینتل پردازنده‌های جدید نسل دوازدهم Alder Lake این شرکت را عرضه کرده است.

این ها اولین تراشه های مصرفی هستند که از حافظه DDR5 و رابط PCIe 5 پشتیبانی می کنند. با این حال، Alder Lake با حافظه ی DDR4 نیز سازگار است. این بستگی به سازنده ی مادربرد دارد که بهترین فرمت را برای محصولات خود انتخاب کند.

اینتل مجدداً بر نحوه ی عملکرد حافظه در Rocket Lake کار کرد. سازنده ی تراشه، نسبت‌های دنده‌ای را با کنترل حافظه و فرکانس حافظه، مشابه نحوه عملکرد FCLK AMD معرفی کرد. به عنوان مثال، دنده 1 هر دو را در تعادل 1:1 (نسبت 1 به 1) می بیند، در حالی که دنده 2 کنترل حافظه را با سرعت نیم (0.5:1) اجرا می کند. Alder Lake همین مکانیسم را حفظ می کند.

Alder Lake به سازگاری DDR4-320 و DDR5-4800 دست یافت.

مادربردهای سری 600 اینتل به دلیل تغییر اساسی در تنظیم ولتاژ DDR5، فقط با یکی از شکاف­های 4DDR یا DDR5 عرضه می‌شوند و نه با هر دو. پردازنده های Alder Lake به طور پیش فرض DDR5 را در حالت Gear2 و DDR4-3200 را در حالت Gear1 اجرا می کنند. با این وجود، برخی از نمونه‌های کمیاب Alder Lake می‌توانند به طور موثر تا DDR4-4000 درGear1 را اجرا کنند که معادل بهترین تراشه‌های Zen3 است.

پشتیبانی از حافظه DDR5 در Alder Lake به تعداد تراشه های حافظه ی پر بستگی دارد. در یک مادربرد دو تراشه، Alder Lake بدون در نظر گیری پیکربندی از DDR5-4800 پشتیبانی می کند. با این حال، DDR5-4400 حداکثر سرعت است که شما دو تراشه را روی مادربردهای استاندارد با چهار تراشه حافظه پر کنید. سرعت، با اشغال چهار تراشه، با حافظه ی تک رتبه ای یا دو رتبه ­ای، به ترتیب با  DDR5-4000 و DDR5-3600 کاهش می یابد.

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

آزمون سیستم :

آزمون و رتبه بندی RAM

بستر آزمایشی DDR5 ما حول محور  Core i9-12900K (Alder Lake) و MSI690 MAG Z Tomahawk WiFi (سیستم‌افزار 7D32v) می‌چرخد.

سیستم اینتل از  Core i9-10900K  (Comet Lake) و Asus ROG Maximus XII Apex و  (0901 firmware) Maximus XII Apex )0901 firmware) تشکیل گردید.

در همین حال، سیستم AMD از پردازنده AMD’s Ryzen 9 5900X (Vermeer) و پردازشگر Asus’ ROG Crosshair VIII Dark Hero (3501 firmware) بهره می برد.

در نهایت، صرف نظر از بستر آزمایشی، MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming Trio کارت گرافیک انتخابی ما برای مقابله با بارهای گرافیکی متمرکزتر است.

سیستم عامل ویندوز 10 و ویندوز 11 بر روی  Crucial MX500 500GB SSD گیگابایتی قرار دارند.

در حالی که بازی‌های روی واحد 2 ترابایتی هستند.

 Corsair RM650X 650W قدرت لازم را برای هر دو سیستم عامل آزمایشی فراهم می کند.

در همین حال، Streacom BC1 یک میز آزمایش در هوای آزاد عالی برای تمام سخت افزارها است.

سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel

جستجوی بهترین پیشنهاد برای خرید RAM

آخرین گزارش TrendForce تخمین می زند که قیمت DRAM در سه ماهه چهارم سال جاری بین 3 تا 8 درصد کاهش خواهد یافت. بر اساس تحقیقات این شرکت، تامین کنندگان DRAM تعداد کافی DRAM برای مشتریان خود دارند. با وجود مازاد موجودی، تقاضا نسبت به عرضه کاهش می یابد. در این صورت در آینده ارایه کنندگان باید کیت های حافظه را با قیمت کمتری به بازار ارایه کنند.

اگر اکنون در حال خرید کیت حافظه هستید، می توانید بهترین RAM را در لیستی که در بالا ارایه شد، بیابید. اگر کیت مورد نظرتان در لیست نیست، احتمالا با بررسی آخرین کدهای تبلیغاتی Newegg، کدهای تبلیغاتی Best Buy، و کدهای کوپن Micro Center، خرید به صرفه ای انجام خواهید داد.

منابع :

            Tom’s Hardware

              رایانو
دسته بندی مقالات و اخبار فناوری رایانو
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

4 پاسخ به “سریع ترین کیت های حافظه DDR4 و  DDR5 برای AMD و Intel”

  1. Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Thanks

  2. مدتی بود که دنبال این اطلاعات بودم. بعد از شش ساعت جستجوی مداوم، بالاخره آن را در سایت شما دریافت کردم. من تعجب می کنم که کمبود استراتژی گوگل چیست که این نوع وب سایت های آموزنده را در صدر فهرست قرار نمی دهد. سایت های اول معمولا پر از مطالب به دردنخور هستند.

  3. من تحت تاثیر این سایت اینترنتی هستم، خیلی طرفدارش هستم.

  4. An attention-grabbing discussion is worth comment. I feel that you need to write extra on this subject, it might not be a taboo subject however typically individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت