کالای مورد نیاز خود را با اطمینان از رایانو خرید کنید !

پایین ترین قیمت کارت گرافیک در یک سال!

بازدید: 2,073 بازدید
GPU Availability and Pricing Update

دسترس پذیری و به روز رسانی قیمت کارت گرافیک: فوریه 2022

پس از گذشت چندین و چند ماه، بالاخره اخبار خوبی در رابطه با دسترس پذیری و قیمت کارت گرافیک داریم. همه چیز در مسیر درستی قرار دارد.

اگر چه تورم قیمت‌ها هنوز به پایان نرسیده، اما در این ماه شاهد پایین‌ترین قیمت پردازنده گرافیک در بیش از یک سال گذشته هستیم.

در ماه گذشته شاهد عرضه دو کارت گرافیک جدید بودیم. بنابراین بیایید ابتدا نگاهی به آنها بیندازیم. Radeon RX 6500 XT از برند AMD، کارتی که خیلی دوستش نداشتیم و GeForce RTX 3050 انویدیا، یک محصول معقول که همیشه قیمت بالایی داشت.

اینها اولین کارت‌های این نسل هستند که با قیمت پیشنهادی شرکت تولید کننده ی کالا برای عرضه در خرده فروشی‌ها (MSRP) به زیر 300 دلار عرضه می شوند. البته شما در این بازار، به قیمت فروش زیر 500 دلار ترجمه اش کنید.

GPU-Availability-and-Pricing

تازه واردان، به اندازه کافی نزدیک به MSRP

Radeon 6500 XT که کاملاً جدید و اولین در این نسل است، از روز اول در انبار و در دسترس بود. اکنون، به روش معمول AMD، مشاهده کردیم که چند پردازنده گرافیکی در هنگام عرضه با قیمت 200 دلار به بازار آمدند، اما این قیمت فقط در برخی مناطق دیده شد. این اتفاق در چند عرضه محصول به بازار AMD اخیرا رخ داده است. و خرده‌فروشان به ما می‌گویند که برای تامین مجدد پردازنده‌های گرافیک با قیمتی فراتر از قیمت پیشنهادی شرکت تولید کننده کالا برای عرضه (MSRP ) در خرید اول، روبرو هستند.

در حال حاضر، اگر می‌خواهید یک RX 6500 XT بخرید، در سایت‌هایی مانند Newegg با قیمت کمتر از 260 دلار و حتی کمتر در مناطق دیگر در دسترس هستند. در واقع، در خرده‌فروشی استرالیایی PC Case Gear، با خوشحالی یک 6500 XT از PowerColor را فقط با قیمت 320 دلار استرالیا به شما می‌فروشند که معادل 210 دلار آمریکا بدون محاسبه مالیات است. همچنین Mindfactory در آلمان یک مدل MSI را به قیمت 235 یورو به شما می‌فروشد که فقط 10٪ بیش از MSRP ایالات متحده قبل از مالیات است. بنابراین به نظر می رسد که بازار ایالات متحده در حال حاضر کمی از قیمت گذاری این کارت عقب مانده است.

 GPU-Availability-and-Pricing-Update

در بررسی خود از 6500 XT گفتیم که خرید آن را با قیمتی بالاتر از MSRP در نظر نمی‌گیریم و در حالت ایده‌آل این کارت باید قیمتی نزدیک به 150 دلار یا کمتر داشته باشد.

اما به نظر می‌رسد که سهام موجود در حال نزدیک شدن به MSRP است که خبری نویدبخش برای کارت و خریداران آن است. وسوسه نشوید که قیمت بیشتری برای این مورد بپردازید زیرا به نظر می‌رسد به زودی با قیمت مصوب شرکت تولید کننده در خرده فروشی‌ها در دسترس قرار می‌گیرد.

اوضاع برای GeForce RTX 3050 چندان خوب به نظر نمی‌رسد. این کارت با قیمت حدود 600 دلار، در قفسه‌های خرده فروشی عرضه شد که برای یک محصول با قیمت شرکتی 250 دلار کاملاً ناامید کننده است. در حالی که قیمت‌ها در هفته‌های پس از عرضه کاهش یافته است، 3050 هنوز به هیچ وجه نزدیک به قیمت مصوب تولیدکننده نیست. ارزان‌ترین کارتی که در خرده‌فروشی‌های ایالات متحده یافتیم، 455 دلار بود، آن هم در بسته‌ای که شامل یک مادربرد AMD B450 نیز بود.

در استرالیا پیشنهادها را کمی بهتر می‌بینیم، ارزان‌ترین RTX 3050 از کمپانی Inno3D و 550 دلار استرالیا یعنی حدود 360 دلار آمریکا قبل از مالیات است. داستان مشابه در Mindfactory اتفاق می‌افتد که ارزان‌ترین RTX 3050 قبل از مالیات حدود 360 دلار آمریکا است که هنوز 110 دلار بالاتر از قیمت مصوب است. اما به نظر می‌رسد که هر هفته قیمت به جایی که باید باشد نزدیک‌تر می‌شود. و این برای مشتاقان به خرید، نوید خوبی است.

بازاری سالم تر برای گیمرها

در بررسی کارت گرافیک RTX 3050 به این نکته اشاره کردیم که این کارت در حالت ایده‌آل نباید بیش از 370 دلار قیمت داشته باشد و در برخی مناطق این قیمت‌گذاری به واقع صورت گرفته است. با این حال، از زمان بررسی ما، قیمت کل بازار نیز کاهش یافته است، به طوری که ارزیابی 370 دلار دیگر معتبر نیست.

به عنوان مثال، ما نشان دادیم که RTX 3050 ارزش بسیار بیشتری نسبت به RX 6600 دارد. همچنین خرید بهتری نسبت به 6500 XT با این قیمت‌ها دارد. اما در مناطقی که 3050 کمتر از 370 دلار است، اکنون 6500 XT نزدیک به قیمت مصوب برای عرضه در خرده‌فروشی است و RX 6600 را می توان با قیمت 430 دلار خریداری کرد. این باعث می‌شود RX 6600 حدود 19 درصد گران‌تر باشد و 26 درصد عملکرد بیشتر در 1440p داشته باشد، بنابراین Radeon 6600 بهترین گزینه برای خرید است. اما اگر منصف باشیم، RTX 3050 با آن قیمت‌ها بد نیست و وضعیت بسیار بهتری نسبت به زمانی که کارت گرافیک مثلاً 450 دلار فروخته می‌شد، دارد.

… قیمت کارت‌های گرافیک جدید موجود در خرده فروشی‌های بزرگ بسیار پایین‌تر از شش ماه گذشته است.

این کارت ها در بهترین حالت خود حتی برای برخی از محبوب‌ترین مدل‌ها، در دسترس هستند.

آنچه در ارتباط با 6500 XT و RTX 3050 می‌بینیم در مورد اکثر کارت‌های گرافیکی دیگر نیز صدق می‌کند: قیمت کارت‌های گرافیک جدید موجود در خرده فروشی‌های بزرگ بسیار پایین‌تر از شش ماه گذشته است. این کارت‌ها در بهترین حالت خود حتی برای برخی از محبوب‌ترین مدل‌ها، در دسترس هستند.

چندی پیش بود که RTX 3070 Ti با قیمت 1300 دلار یا بیشتر به فروش می‌رسید، امروز مقرون به صرفه‌ترین مدل‌ها 940 دلار هستند. RTX 3060 در ماه سپتامبر 880 دلار بود، اما اکنون به 670 دلار کاهش یافته است. این تغییر قیمت قابل توجه است.

GPU Availability and Pricing Update

یکی از فروشنده‌ها به ما گفت که قیمت‌ها با سرعت بسیار مناسبی برای محموله‌هایی که جدید عرضه می‌شوند کاهش می‌یابد و این کاهش باید در قیمت‌های خرده‌فروشی در چند هفته آینده ملموس باشد. شایان ذکر است قیمت پردازنده‌های گرافیکی هنوز به پایین‌ترین حد خود نرسیده است، هنوز جای زیادی برای بهبود قیمت وجود دارد و به نظر می‌رسد که در اوایل سال 2022 این اتفاق ادامه خواهد داشت.

استخراج کریپتو سود کمتری دارد

پس چرا قیمت کارت گرافیک در حال حاضر کاهش می‌یابد؟ دلیل آن ساده است: مدتِ طولانیِ کاهش سوددهی استخراج ارزهای دیجیتال. از ابتدای نوامبر، سود استخراج کارت گرافیک رو به کاهش بوده است. در مقایسه زمان حال با یک ماه پیش، بسته به کارتی که دارید، سود در اکثر موارد بین 15 تا 30 درصد کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های Whattomine از اکتبر، بیش از 50 درصد کاهش سود وجود داشت که به طور قابل توجهی مدت زمان کسب سود از خرید یک کارت گرافیک جدید را افزایش و تقاضای ماینینگ را کاهش می‌دهد. همچنین یک روند ثابت چند ماهه کاهش سودآوری وجود دارد که به جذابیت افزودن پردازنده‌های گرافیکی جدید به دستگاه‌های ماینینگ لطمه می‌زند.

نمودار سختی استخراج اتریوم

GPU Availability and Pricing Update-2

این بدان معنا نیست که ماینرها خرید پردازنده‌های گرافیکی را به کلی متوقف کرده‌اند، سختی استخراج اتریوم همچنان در حال افزایش است و نشان می‌دهد که پردازنده‌های گرافیکی بیشتری هنوز اضافه می‌شوند. اما سختی بالاتر، زمانی که ارزش خود سکه‌ها پایین می‌آید به شدت به سودآوری لطمه می‌زند. همچنین افزایش سرعت از ماه دسامبر به وضوح کاهش یافته است که برای خریداران GPU نیز خبر خوبی است.

به روز رسانی قیمت پردازنده گرافیکی

همانطور که در بازار اسکالپر اندازه‌گیری می‌شود، تأثیر روی قیمت گذاری کارت گرافیک واضح است: اکثر پردازنده‌های گرافیکی در حال حاضر با پایین ترین قیمت نزدیک یا ثبت شده در 12 ماه گذشته هستند. در زیر نگاهی به پردازنده‌های گرافیکی ان‌ویدیا داریم و خواهید دید که قیمت‌ها برای همه مدل‌ها از دسامبر روند نزولی دارند و اکثر این کارت‌ها اکنون ارزان‌تر از پایین‌ترین قیمت قبلی در ماه جولای هستند.

روند قیمت گذاری پردازنده گرافیکی Nvidia 2021-2022

لیست‌های تکمیلی میانگین قیمت فروش eBay، محصولات جدید، هفته سوم ماه

 GPU Availability and Pricing Update

 

از نظر کاهش قیمت ماهانه، پردازنده‌های گرافیکی ان‌ویدیا به طور متوسط 7 درصد کاهش یافته‌اند و برای اولین بار در مدت زمان طولانی شاهد تورم متوسط قیمت زیر 100 درصد هستیم.

در ژانویه میانگین کاهش قیمت 4 درصد بود و از ماه جولای تاکنون شاهد کاهش ماهانه به این میزان نبوده‌ایم. امیدواریم در ماه آینده شاهد سبزی بیشتری در این جدول باشیم.

 GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

کارت‌های AMD در سال گذشته به پایین‌ترین قیمت خود نرسیده‌اند، اما اکثر مدل‌ها به جز 6700 XT به پایین‌ترین قیمت نزدیک هستند. شکاف قیمتی بین دو مدل RX 6800 در مقابل RX 6800 XT با کاهش مناسب قیمت به سطح عادی‌تر بازگشته است، در حالی که این روزها در دسترس بودن برای همه مدل‌ها قابل احترام است.

به ویژه، RX 6600 اکنون به پایین‌ترین قیمت خود رسیده است و اغلب می‌توان آن را در فروشگاه‌های خرده‌فروشی ارزان‌تر از بازار اسکالپر پیدا کرد.

روند قیمت گذاری پردازنده گرافیکی AMD 2021-2022

لیست تکمیل‌شده میانگین قیمت فروش eBay، محصولات جدید، هفته سوم ماه

GPU-Availability-and-Pricing-Update

کارت‌های AMD مانند کارت‌های جدید انویدیا، ماه به ماه به طور میانگین ۶ درصد کاهش قیمت داشتند.

تورم قیمت AMD در حال حاضر 70 درصد است و انتطار می‌رود فضای کافی برای کاهش آن در ماه‌های آینده وجود داشته باشد.

این بزرگترین افت قیمت برای اکثر مدل‌ها در شش ماه گذشته است.

GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

 

GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

قیمت گذاری پردازنده گرافیکی کار کرده

قیمت پردازنده‌های گرافیکی جدید هنوز به کف نرسیده است و ما معتقدیم که راه زیادی برای رسیدن قیمت مناسب، در ماه‌های آینده باقی مانده است. مشروط بر اینکه استخراج پردازنده گرافیکی تکان ناگهانی و شدید نداشته باشد.

امروزه که قیمت‌ها اندکی کمتر از پایین‌ترین قیمت قبلی در جولای 2021 است. سودآوری استخراج امروز به طور قابل‌توجهی کمتر از آن زمان است و در بسیاری از موارد سودآوری به نصف کاهش یافته است.

به نظر می‌رسد ما در سناریویی هستیم که در آن حجم تقاضای معمولی پردازنده گرافیک در حال پاک شدن است و اگر این وضعیت ادامه یابد، چشم انداز قیمت گذاری مثبت است.

 GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

… بازار کالاهای کارکرده در این ماه افت قیمت قابل توجهی نسبت به آنچه در بازار جدید GPU مشاهده می کنیم، داشته است.

بازار کارکرده‌ها در این ماه افت قیمت قابل توجهی نسبت به آنچه در بازار جدید GPU مشاهده می‌کنیم، داشته است. برای سری GeForce 20 ان‌ویدیا، قیمت به طور متوسط 13 درصد کاهش یافت و کارت گرافیک‌ها در برخی موارد تقریباً به سطح قیمت مصوب بازگشته‌اند.

به خصوص، خوب است که شاهد کمی تحرک برای محصولاتی مانند RTX 2060 هستیم. محصولاتی که در ماه های قبل به طرز وحشتناکی گران بودند و اکنون به سطوح معقول نزدیک می‌شوند.

 GPU Availability and Pricing Update-

 

 GPU Availability and Pricing Update-

 

این یک داستان مشابه برای سری GeForce 16 است. کارت گرافیک‌های تازه واردی داریم که با این محصولات رقابت می‌کنند — در نهایت — و این باعث شده قیمت‌ها به طور متوسط 12 درصد کاهش یابد.

بیشتر کارت‌های این بخش هنوز هم قیمت بالایی دارند، به ویژه کارت‌های GTX 1660 Super و GTX 1650 Super، و البته کاهش شدید قیمت ماهانه چیزی است که ما دوست داریم شاهد آن باشیم.

GPU Availability and Pricing Update-14

 

پردازنده‌های گرافیکی پاسکال نیز به طور متوسط 14 درصد از قیمت خود را از دست دادند، و زمان آن است تا آنها را زیر قیمت مصوب هنگام تحویل به بازار ببینیم. مشخص نیست که محصولات پاسکال چه مقدار عمر می‌کنند.

نه لزوماً از منظر خرابی سخت‌افزار، بلکه از نظر عملکرد و پشتیبانی از درایور، بنابراین اگر قیمت‌های پردازنده گرافیکی همچنان پایین بیاید، تعجب نمی‌کنیم که ببینیم این محصولات بیشترین ضربه را می‌خورند.

 

 

 GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

در سری AMD Radeon RX 5000 اگر چه کاهش 13 درصدی داشت اما همچنان قیمت بسیار بالا است، زیرا این کارت‌ها عملکرد خوبی در ماینینگ دارند هر چند، مناسب گیمینگ نیستند.

اگر همچنان از یک RX 5700 XT برای بازی استفاده می‌کنید و نه ماینینگ، توصیه می‌کنیم سعی کنید هر چه سریع‌تر آن را تعویض کنید و فقط با کمی تفاوت قیمت آن را به یک GPU جدیدتر ارتقا دهید.

 

GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

در نهایت به پردازنده‌های قدیمی AMD از جمله سری همیشه سبز Polaris می‌رسیم. اینجاست که ما همچنان شاهد مشکلات RX 6500 XT هستیم.

در حال حاضر می‌توانید یک RX 570 4GB دست دوم را با قیمت 183 دلار خریداری کنید، که راه حل مناسبی است و بسیار ارزان‌تر از قیمت درخواستی 270 دلاری 6500 XT است.

یکی دیگر از گزینه‌های مناسب، GTX 1650 Super است که تقریباً هم‌قیمت 6500 XT است. اما سریعتر است و دارای ویژگی‌های برتری است.

اگر این روند قیمت‌گذاری برای محصولات دست دوم ادامه یابد، 6500 XT باید همچنان ارزان‌تر شود و به سرعت به قیمت پیشنهادی شرکت تولید کننده کالا برای عرضه در خرده فروشی‌ها (MSRP) برسد.

چه زمانی باید یک GPU بخرید؟

ما بیش از یک سال است که قیمت‌های پردازنده‌های گرافیکی را به صورت ماهانه دنبال می‌کنیم. شاید این اولین ماه باشد که واقعاً احساس می‌شود همه چیز در مسیر درستی است. روند ثابتی در کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی وجود دارد و سود ماینینگ کریپتو در مقایسه با  سال 2021 در سطح پایینی است. وقتی طی یک سال، قیمت پردازنده‌های گرافیکی در پایین‌ترین حد است، کالا فراوان و در دسترس است و کارت کارکرده افت قابل توجهی دارد. به این معناست که تقریباً هر چیزی که به دنبال آن بودیم تا حدی اتفاق افتاده است.

 

مشخص نیست که این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. پردازنده‌های گرافیکی نسبت به سال گذشته وضعیت بازار بهتری دارد. با طیف وسیع‌تری از پردازنده‌ها با قیمت‌های متنوع‌تر مواجه هستیم، و مشکلات زنجیره تامین به آرامی در حال حل شدن است. حداقل امید داریم که روزهای سه برابر قیمت در MSRP را پشت سر گذاشته باشیم.

GPU-Availability-and-Pricing-Update

 

سوال اصلی این است که چه زمانی باید یک پردازنده بخرید؟

سوال اصلی این است که چه زمانی باید یک پردازنده بخرید؟ آیا باید اکنون وارد عمل شوید یا به این امید که قیمت‌گذاری بهتر می‌شود، منتظر بمانید؟ یا به جای آن، آیا باید فعلا یک پردازنده کارکرده به صورت موقت خریداری کنید تا زمانی که قیمت بهبود یابد؟

به نظر می‌رسد، هنوز فضا برای کاهش بیشتر قیمت GPU وجود دارد، و نظر خرده‌فروشان این است که کاهش قیمت در کوتاه مدت همچنان ادامه خواهد داشت.

احتمالاً هرگز شاهد قیمت‌گذاری در سطح MSRP در برخی کارت‌ها نخواهیم بود، به خصوص کارت‌هایی که در سال 2020 به بازار عرضه شده‌اند. تورم فعلی در بیشتر موارد بیش از 70 درصد است.

احتمالا باید کمی بیشتر صبر کنید. این همان کاری است که ما انجام می‌دهیم، به خصوص اگر به یک پردازنده گرافیکی پیشرفته علاقه‌مند هستید و انتظار کاهش قیمت ۱۰۰ دلاری یا بیشتر در یک ماه، داشته باشید.

اگر فعلا به یک پردازنده گرافیکی جدید نیاز فوری ندارید و می‌توانید مدتی منتظر باشید، پس فعلا در جستجوی پایین‌ترین قیمت‌گذاری بازار بمانید. به خصوص اینکه روندهای داده شده معقول به نظر می‌رسند.

 

با این حال، اگر مانند من قصد خرید دارید و در حال جستجو می باشید. من بازار ارزهای دیجیتال و سود ماینینگ را زیر نظر دارم. اگر رشد بازار مدت طولانی ادامه داشته باشد – بیش از چند هفته – در آن زمان است که به دنبال خرید یک پردازنده جدید هستم.

بهترین تصمیم‌گیری را در این شرایط به کار ببرید و بهترین معامله را انجام دهید تا از غم و اندوه در بازار پر نوسان جلوگیری کنید.

 

GPU-Availability-and-Pricing

 

اگر شدیداً به یک پردازنده جدید نیاز دارید و کارت فعلی شما به اندازه کافی برای جدیدترین بازی‌ها قدرتمند نیست.

بسیار خب، قیمت‌گذاری کنونی در بهترین سطحی است که در سال گذشته بوده است، بنابراین زمان وحشتناکی برای ورود به بازار نیست.

 

به خصوص اگر رده‌های متوسط ​​و پایین بازار را هدف قرار دهید، پردازنده‌های گرافیکی مانند Radeon RX 6600 در حال حاضر با قیمت خوبی ارایه می‌شوند. و البته، می‌توانید تحلیل‌های کامل ما را در مورد اینکه چه پردازنده‌های گرافیکی باید بگیرید، در آخرین راهنمای بهترین پردازنده‌های گرافیکی ببینید.

 

در این راهنما، اگر به یک کارت پردازنده جدید نیاز دارید، محصولاتی را بررسی می‌کنیم. که در صورت ادامه سقوط بازار، کمترین میزان افت قیمت را خواهند داشت.

چیزی مانند RX 570 که فقط 200 دلار قیمت دارد ممکن است مورد خوبی باشد. زیرا اگر قیمت آن به 150 یا 120 دلار کاهش یابد، شما فقط 50 تا 80 دلار ضرر می‌دهید.

خلاف آن نیز صادق است. یعنی خرید یک کارت 400 دلاری که اگر بخش بزرگی از ارزش خود را از دست بدهد. ناگهان 150 تا 200 دلار کاهش می‌یابد و این به بودجه شما برای کارت جدید آسیب می‌زند.

این نکته را باید در نظر داشت که هر چیزی که بیش از 4 گیگابایت VRAM داشته باشد. در صورت ادامه سقوط کریپتو، به احتمال زیاد ارزش خود را از دست می‌دهد. زیرا آن کارت‌ها برای ماینینگ، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

میانبرهای خرید:

  • GeForce RTX 3070 Ti on Amazon
  • Nvidia GeForce RTX 2060 on Amazon
  • Nvidia GeForce RTX 3060 on Amazon
  • Radeon RX 6600 XT on Amazon
  • GeForce RTX 3080 on Amazon
  • Intel Core i7-12700KF on Amazon
  • Intel Core i5-12600K on Amazon
  • AMD Ryzen 9 5900X on Amazon
  • AMD Ryzen 7 5800X on Amazon

 

منبع :

          Techspot

            رایانو

دسته بندی مقالات و اخبار فناوری رایانو
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت